Różnowo ART

Forum projektu Różnowo ART


#1 2010-09-23 20:20:13

Punki

Administrator

Zarejestrowany: 2010-09-20
Posty: 6
Punktów :   

Fotografia cz.1

18.09.2010- sobota, godz.11.00
19.09.2010- niedziela, godz. 13.30

Gdzie: świetlica wiejska w Różnowie

Prowadzący: fotograf Leszek Drozd



Zapraszamy  dzieciaki i młodzież na pierwszą część warsztatów fotograficznych.

Zrobimy coś niecodziennego i zapomnianego...Będziemy uczyć się robić zdjęcia aparatami analogowymi (typu Zenit, Smiena, Zorka), wykorzystując czarno-białe klisze.

Jeśli masz taki aparat lub Twoi znajomi lub znajomi Twoich rodziców..., to weź go koniecznie ze sobą:)
Jeśli nie masz, nie martw się i też przyjdź (przygotowaliśmy małe zapasy)


UWAGA!
KONKURS FOTOGRAFICZNY - "RÓŻNOWO- MOJE MIEJSCE NA ZIEMI".
NAGRODA GŁÓWNA- APARAT CYFROWY i inne cenne nagrody

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów fotograficznych zostanie ogłoszony konkurs dla młodych fotografów.
Będziecie mieli ok. miesiąc czasu na wykorzystanie  wiedzy w praktyce, czyli samodzielne robienie zdjęć aparatem analogowym. My ze swojej strony oferujemy darmową, czarną-białą kliszę, natomiast Wy- pełne zaangażowanie i zrobienie kilkudziesięciu zdjęć
Zdjęcia możecie robić wszystkim i wszystkiemu co wyda Wam się godne uwagi.
Różnowo ma bardzo wiele pięknych miejsc, jak np. Zielona dolina pokryta mgłą, ale także posiada ciekawych ludzi, budynki itp. Liczymy na Waszą wyobraźnię, inwencję

Proponujemy trzy kategorie tematyczne:
a) człowiek
b) architektura (budynki)
c) natura

Po zakończeniu terminu konkursu odbędzie się druga część warsztatów. Celem będzie stworzenie ciemni w świetlicy wiejskiej oraz uczenie się wywoływania własnych zdjęć. Najlepsze z nich  wezmą udział w Konkursie.
Nagroda główna- cyfrowy aparat fotograficzny.
Zapraszamy, bo jest o co walczyć!!!!

Powodzenia

PS. Przewidujemy poczęstunek podczas warsztatów    




Co się działo na warsztatach? Między innymi, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób, od camery obscury aparat doszedł do swojej obecnej postaci, poznaliśmy zasady kompozycji i budowy różnych typów aparatów. A teraz wszystkie informacje z warsztatów w pigułce:

Aparat składa się z dwóch podstawowych części, korpusu i obiektywu, w niektórych wypadkach wymiennego
http://www.gimnazjum.narew.gmina.pl/gimnazjum/konsp-tech-1_pliki/image002.jpg
Na korpusie znajdziemy takie części, jak spust migawki (4) służący do zwolnienia migawki (dzięki temu, otwarta migawka, przepuszcza światło, które naświetla film), światłomierz, licznik zrobionych zdjęć, korbkę do skręcania filmu(8), gałkę do nastawiania czasu naświetlania (3) czy spust samowyzwalacza(7).
Obiektyw to "oko" aparatu. Znajdują się w nim soczewki, dzięki którym aparat "widzi". Patrząc przez wizjer i manipulując pierścieniami przesłony i ostrości, możemy ustawić parametry potrzebne do zrobienia zdjęcia.


Słowniczek!
Przesłona- listki w obiektywie, które zwiększają, lub zmniejszają ilość wpadanego do aparatu światła. Im mniejsza ustawiona wartość na obiektywie (np.2) tym więcej światła wpada i mamy mniejszą głębię ostrości (to co blisko, jest ostre, a tło jest rozmazane) a im większa wartość (np.16) tym mniej światła wpada i mamy większą głębię ostrości (dalsze plany też są ostre).
Ogniskowa aparatu- odległość na jaką aparat "widzi" ostro.
Obiektyw szerokokątny- obiektyw "widzący" o większym kącie niż ludzkie oko. Należy uważać przy robieniu niem zdjęć z bliska, zwłaszcza ludziom, ponieważ można otrzymać tak zwany efekt "rybiego oka" (zniekształcony obraz, zaokrąglony na brzegach, ze skróconymi, lub wydłużonymi proporcjami ciała).
Obiektyw wąskokątny - obiektyw, który widzi na duże odległości, ale o bardzo małym zasięgu pola (np: można przez niego ostro zobaczyć wróbla, siedzącego 30 m dalej, ale nie zobaczy się już ostro gałęzi, na której siedzi).
Błona światłoczuła- inaczej klisza. Rolka, którą wkładamy do aparatu, a na której "zapisują" się nasze zdjęcia : ) UWAGA! Jeśli klisza nie jest zwinięta, albo jest zerwana, KATEGORYCZNIE nie wolno otwierać pokrywki aparatu! Jest to równoznaczne z utratą WSZYSTKICH zrobionych do tej pory zdjęć!

Kompozycja zdjęcia podzielona jest na siatkę stworzoną z "jednych trzecich". Trzy linie w poprzek i trzy linie wzdłuż, wyznaczają ściągające uwagę widza linie, a miejsca ich przecięcia, są "najmocniejszymi" punktami zdjęcia.

Wszystko wiadomo? To ruszajcie w teren robić zdjęcia! Samodzielnie nie zdejmujcie kliszy, lepiej zaczekać z tym do zajęć Pamiętajcie, że będziecie samodzielnie wywoływać wasze zdjęcia w ciemni!

Miłej zabawy!

Offline

 
Projekt pod patronatem stowarzyszenia "Warmińska Wieś" Partnerzy: Urząd Gminy Dywity; Sołectwo wsi Różnowo; Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach. Ten projekt jest realizowany pod patronatem DG Edukacja i Kultura, program "Młodzież w działaniu" z ramienia Unii Europejskiej

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl